Organų sistemos
Įsivaizduok savo pirmadienio rytą. Atsikeli, išsivalai dantis, papusryčiauji ir tikėtina išeini į mokyklą, kur turi įvairiausios veiklos visą dieną. Visa tai tu atlieki tiesiog automatiškai, negalvodamas – už tai turėtum būti dėkingas įvairioms savo organų sistemoms. Pavyzdžiui, tavo nervų sistema kontroliuoja tavo kūno veiklą panašiai kaip karalius valdo savo karalystę. Be jos negalėtum kalbėti, valgyti, kvėpuoti, bėgioti ar net išgyventi.
Nervų sistemą sudaro specialios ląstelės, vadinamos neuronais, kurios bendrauja tarpusavyje smegenyse. Šios specialios ląstelės pačios negali priversti tavęs kvėpuoti ar galvoti, bet dirbdamos kartu jos suformuoja didesnę struktūrą, vadinama audiniu. Kai įvairūs audiniai bendradarbiauja tarpusavyje, jie suformuoja dar didesnę struktūrą – organą, šiuo atveju tai būtų smegenys. Taip daugialąsčiai organizmai paverčiami vienu bendru komplektu. Daugialąsčiai organizmai yra sudaryti iš daugelio skirtingų organų sistemų, kurias sudaro organai, šie sudaryti iš audinių, o jie susideda iš ląstelių. Žmogaus kūnas yra sudarytas iš daugybės skirtingų ląstelių, kurios sudaro audinius, o šie leidžia organų sistemoms atlikti savo funkciją organizme.
Tam, kad organas galėtų atlikti savo funkciją organizme, jam reikalinga specializuotų audinių pagalba. Pavyzdžiui, širdis yra sudaryta iš daugybės skirtingų audinių, vadinamų širdies audiniais. Šie audiniai leidžia širdžiai reguliuoti kraujo tekėjimą kūne. Tai leidžia širdžiai dalyvauti kraujotakos sistemoje, kurioje ji “pumpuoja” kraują per daugybę kraujagyslių, kurios yra tarsi mūsų organizmo vandentiekio sistema.
Pagrindinis skirtumas tarp organo ir audinio yra tas, kad audiniai yra sudaryti iš vieno tipo ląstelių. O daugelis skirtingų audinių sudaro organą. Pavyzdžiui, skrandis yra sudarytas iš skrandžio audinio, bet taip pat jis turi įvairių rūšių raumeninio audinio, kuris užtikrina maisto judėjimą skrandyje. Dėl to skrandis ir yra organas, ir priklauso virškinimo organų sistemai. Virškinimo sistema yra sudaryta iš daugybės skirtingų organų: skrandžio, kasos, kepenų, tulžies pūslės. Visi jie yra organai, atliekantys skirtingas funkcijas kūne.
Kvėpavimo sistema yra organų sistema, kurią sudaro plaučiai, kraujagyslės, kvėpavimo takai, padedantys tau kvėpuoti. Ši sistema užtikrina deguonies pasisavinimą įkvėpimo metu ir anglies dioksido pašalinimą iškvėpimo metu.
Pagrindinės šlapimo organų sistemos dalys yra inkstai ir šlapimo pūslė. Inkstai padeda išfiltruoti įvairius toksinus iš kraujo ir sudaro šlapimą, kuris kaupiasi šlapimo pūslėje.