Gyvybės įvairovė

Visi gyvi organizmai gali būti klasifikuojami pagal savo požymius. Yra vienas bruožas, kuris padalija visus gyvus organizmus į dvi grupes, vadinamas karalystėmis, tai yra ląstelės branduolio buvimas arba ne. Peržvelkite šiuos paveikslėlius apie eukariotines ir prokariotines ląsteles.

Visi gyvi organizmai yra sudaryti iš ląstelių, visos ląstelės saugo genetinę informaciją DNR molekulės pavidalu. Eukariotuose DNR yra laikoma ląstelės branduolyje. Ląstelės branduolys yra apsuptas riebaline membrana ir saugo DNR bei mažesnę struktūrą branduolėlį. Prokariotuose DNR laisvai plaukioja ląstelės viduje. Visi daugialąsčiai organizmai tokie kaip gyvūnai, augalai, grybai yra eukariotai taip pat kaip ir vienaląsčiai eukariotai. Žmonės yra daugialąsčiai, kurių ląstelės turi branduolius, taigi jie yra eukariotai.

Prokariotų karalystę sudaro du atskiri domenai – bakterijos ir archėjos. Prokariotų ląstelės paprastai yra daug mažesnės nei eukariotų. Tiek bakterijas, tiek archėjas sudaro smulkūs vienaląsčiai organizmai, bet jie yra labai svarbūs tiek gamtos pasauliui, tiek žmogaus sveikatai (ir bakterijos, ir archėjos yra randamos žmogaus žarnyne!). Eukariotai, bakterijos  ir archėjos turi gana skirtingą chemiją savo ląstelių viduje, dėl to daugelis biologų naudoja trijų domenų klasifikaciją organizmams – visi organizmai yra arba eukariotai, arba bakterijos, arba archėjos.